Namaz kılamıyorum, içimden gelmiyor, ne yapmalıyım?

2012-06-28 13:27:00
Namaz kılamıyorum, içimden gelmiyor, ne yapmalıyım? |  görsel 1
Soru: 36 yaşındayım. İki kez kutsal mekâna gittim. Fakat hala namaz kılmıyorum. Kalbim yumuşamıyor. Taş gibi. İmanımın zayıflığından da çok şüphe ediyorum. Bana kalbimi yumuşatacak, imanımı güçlendirecek ve namaza başlatabilecek bir öğüt, bir nasihat, bir dua, bir yol gösterebilir misiniz? Aşırı derecede çelişkiler yaşıyorum. İçimde namaza karşı bir soğukluk var. O samimiyeti kendimde bulmuyor ve namaz kıldığım zaman "iş olsun" diye kılıyorum gibi oluyor. Kendimi ve Allah'ı kandırıyorum gibi oluyor ve namazdan soğuyorum. Bana yardımcı olur musunuz?
 

Cevap: Şeytan, Allah’ın huzurundan kovulup kıyamete kadar yaşama izni alınca Allah’a şöyle demişti:

 
“… Ne olursa olsun, onlar için, senin doğru yolunun üstünde oturacağım. Sonra önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından geleceğim. Göreceksin, onların çoğu, sana teşekkür etmeyecektir”. (Arâf, 7/16-17)
 
Dolayısıyla siz, Allah’ın rızasına uygun bir şey yapmak istediğiniz zaman şeytan mutlaka harekete geçecektir. İçinize her türlü şüpheler gelecek, kâfir olduğunuzu zannedeceksiniz ve sonunda “böyle namaz olmaz!” diyerek namazı bırakacaksınız. İşte Şeytanın istediği de budur.
 
Aklınıza bu tür şeylerin gelmesi, şeytanı rahatsız ettiğinizi ve doğru yolda olduğunuzu gösterir. 
 
Yapmanız gereken, ne pahasına olursa olsun ibadetlerinize devam etmektir. Çünkü biz ibadeti huzur bulmak için değil, Allah’ın emrini yerine getirmek için yaparız.  Zamanla şeytanın sizden umudu azalacak ve ibadetten zevk almaya başlayacaksınız. Ama o, hiçbir zaman yakanızı bırakmayacaktır. Bunu asla unutmayın. Bu sebeple hemen Allah’ın emrini yerine getirmeye başlayın. 
 
Allah hayırlı işlerinizde yardımcınız olsun.

0
0
0
Yorum Yaz